Standard novofundlandského psa


Standard FCI č. 50/ 24. 7. 1997/D

NOVOFUNDLANDSKÝ PES
Země původu: Kanada, New Foundland
Využití: rybářský, pracovní, záchranářský vodní pes
Datum publikace originálního standardu: 29. 10. 1996
Zařazení FCI: 2. skupina pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi
sekce 2.2 molossové, horští psi bez pracovní zkoušky
Českomoravská kynologická unie Mezinárodní kynologická unie
Stručný historický přehled:

Toto plemeno pochází z ostrova Newfoundland.Vyvinulo se z místních psů a z velkého černého medvědího psa dovezeného Vikingy po roce 1100. S příchodem evropských rybářů dochází ke křížení s novými plemeny jimi dovezenými, a tak k dotvoření a oživení plemene. Nejdůležitější vlastnosti však zůstaly zachovány. Při kolonizaci ostrova od roku 1610 byly morfologie a vrozené chování novofundlandského psa již vcelku ustálené. Právě tyto znaky mu umožnily přežít při tahání těžkých nákladů v extrémních klimatických podmínkách a při službě záchranářského a vodního psa vzdorovat nebezpečím číhajícím v moři.

První doložená zpráva o přítomnosti novofundlandského psa u nás se dá vysledovat v inzertní příloze měsíčníku Svět zvířat, kde již v roce 1903 byla nabízena novofundlandská štěňata za cenu až deset zlatých, což v tehdejší době byla polovina ceny koně a téměř stejná cena jako za krávu.
Další záznamy jsou doloženy až ze 30. let, kdy bylo v naší zemi již několik chovatelských stanic.
V 70. letech 20. stol. došlo k úžasnému rozmachu plemene. Vzniklo více než 60 chovatelských stanic. Zároveň se začla důsledně kontrolovat dysplazie kyčelních kloubů (DKK).
Od roku 1980 do 1986 bylo nutné k uchovnění psů skládat zkoušky z výkonu, které zahrnovaly i nácvik a provedení obrany. Následné vyřazení spousty psů a prosazování agresivnějších jedinců (tedy povahově opačných než udává standard) přispělo k zrušení zkoušek roku 1986. Díky politické situaci bylo stíženo zahraniční krytí a import nových jedinců.


Fyziologie Novofundlandského psa

Novofundlanďan je masivní, se silným a dobře osvaleným tělem a s dobrou pohybovou koordinací.
Hlava - masivní. Trup - masivní.
Ocas slouží při plavání jako kormidlo. V postoji visí volně dolů, s lehkým prohnutím na konci. Nikdy stočený přes hřbet nebo zatažený mezi nohama.
Novofundlanďan vykazuje prostorný pohyb hrudních končetin a silný posun vycházející z pánevních končetin. Pohybuje se zdánlivě bez námahy a působí dojmem síly.
Srst Novofundlanďana nepropouští vodu. Krycí chlupy jsou dlouhé a rovné bez kudrlin, pouze lehce zvlněné. Podsada je hustá a měkká, hustější v zimě než v létě. Na končetinách má praporce.

Nejběžnější barvou je černá. Povoluje se nádech vyblednutí od slunce (hnědnutí) a bílé znaky na hrudi, prstech a špičce ocasu.
Další možností je černobílá. Přednost se dává černé hlavě s bílou lysinou táhnoucí se až na čenich, černému sedlu s pravidelným vybarvením, černou zádí a černou horní stranou ocasu. Ostatní části musí být bílé nebo s minimálním tečkováním.
Hnědá barva se pohybuje od čokoládových odstínů po bronzovou. Bílé znaky na hrudi, prstech anebo na konci ocasu jsou přípustné.
Všechny typy barevných variací se posuzují ve stejné skupině.

Velikost a hmotnost:
Průměrná kohoutková výška: Dospělí psi 71 cm (28 palců)
Dospělé feny 66 cm (26 palců)
Průměrná hmotnost: Dospělí psi 68 kg
Dospělé feny 54 kg
Větší kohoutková výška je žádoucí, ale velikost nesmí být na úkor vyváženosti, celkového zdravotního stavu, mohutné konstituce a správného chodu.

Vylučující vady!

- Špatná povaha
- Předkus, podkus, zkřížený skus
- Krátká nebo hladce přiléhající srst
- Znaky jiné barvy než bílé na černých psech
- Jiné zbarvení než černé, černobílé a hnědé
- Samec musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá do šourku!


Povahové vlastnosti:

Výraz novofundlanďana vyjadřuje shovívavost a mírnost. Je důstojný, veselý a podnikavý, je známý svou přívětivostí a důstojností.
Kynologická literatura i chovatelé se v názoru na povahu novofundlanďanů výjmečně shodují. Novofundlandský pes je mírný, klidný a kamarádský, dobrý plavec s vrozenou láskou k vodě a lidem, velmi inteligentní a učenlivý. Zvláště se vyznačuje přítulností, věrností a touhou po lásce, kteru plnou měrou opětuje. Má jemný cit v zacházení s lidmi, téměr vždy se postaví na stranu slabšího, je velkorysý a vznešený, se silným záchranářským instinktem.
Bohužel bez správného vedení kamarádství psa a vrozená láska k lidem (ale především velikost) mohou přivodit nepříjemnosti ba i úrazy.
Novofundland je pes velmi společenský a nemá rád život v kotci a už vůbec ne na řetězu. Je nutné mu neustále věnovat spoustu vlastního času ke krmení, údržbě srsti, vycházkám i hrám. Pořizovat si tohoto psa by měli pouze lidé klidní a vyrovnaní.